Hogyan derítsd ki, hogy allergiás vagy-e valamire?
A bőr- és vértesztek segítenek rávilágítani az egyes allergiákra, de az is lehet, hogy a szervezeted jelez, és gyanakodni kezdesz az allergiára. Bár az esetek nagy részében az allergia önmagában csak némi kellemetlenséget eredményez (orrdugulás, kiütések, emésztési zavarok, stb.), nem szabad megfeledkezned róla, hogy az allergia halálos is lehet, ha valaki nem kapja meg időben a megfelelő kezelést.
Allergia/érzékenység/intolerancia
Sokan egy-egy jelet, amit az immunrendszerük közvetít, azonnal allergiaként könyvelnek el, hibádan. Gyakran csak érzékenységről vagy intoleranciáról van szó. Különbség köztük az, hogy az allergia az immunrendszerre hat, az érzékenység és az intolerancia az emésztőrendszerből váltanak ki reakciókat.
Ételallergiás vagy?
Az alábbi tünetek arra utalnak, hogy NEM ételallergiád van:
- A tünetek csak a gyomrodban jelentkeznek: Ez leginkább érzékenységre vagy intoleranciára utal, hiszen a valódi ételallergia kiütéseket, duzzanatokat, légzési vagy nyelési problémákat is okozhatnak.
- A tünetek lassan jelentkeznek: Az allergiás tünetek nagyjából 30 perccel az étel elfogyasztása után tetőznek, míg az intolerancia és érzékenység esetében akár órák is eltelhetnek.
- Nem tapasztalsz minden alkalommal tünetet: Érzékenység és intolerancia esetén nem minden alkalommal jelentkeznek a tünetek, miután elfogyasztottál egy „problémás” ételt. Az ételallergiák azonban a reakció kivétel nélkül minden esetben megtörténik.
- Nem mindegy, milyen mennyiségben fogyasztod az adott ételt: Ha azt tapasztalod, hogy az adott étel csak nagyobb mennyiségben fogyasztva okoz problémát, valószínűleg intolerancia vagy érzékenység lépett fel.
Légúti allergiád van?
A légúti allergiákkal az a legnagyobb probléma, hogy gyakran nagyon nehéz megkülönböztetni egy egyszerű légúti megbetegedéstől, például a megfázástól. A légúti allergiákat általában a levegőben szálldogáló virágporok váltják ki. Az alábbi szempontok segítenek rájönni, hogy vajon egy egyszerű megfázásról, vagy inkább légúti allergiáról van szó:
- Figyelj az évszakra: A szezonális allergiák időszaka a tavasz, és bár ekkor is előfordulhat, hogy megfázol, ez inkább a téli hónapokra jellemző. Ha minden évben egy bizonyos időszakban tapasztalsz különféle tüneteket, akkor valószínűbb, hogy allergiával állsz szemben.
- A tünetek hossza: Egy nátha néhány nap alatt is elmúlhat, de az allergiás tünetek egészen addig jelen lehetnek, amíg ki vagy téve az adott virágpornak.
- Az orrváladék színe: A náthás megbetegedések esetén az orr zöldes, sárgás váladékot termel, míg az allergia során átlátszó.
- Láz, izomfájdalom: A szezonális allergiák nem okoznak lázat vagy izomfájdalmat, míg a nátha igen.
Kontaktallergiád van?
Kiütés, viszketés, kellemetlen, feszülő bőr, és így tovább. Allergiát is jelezhetnek, de előfordulhat, hogy egy egyszerű rovarcsípés, autoimmun betegség, gombás, bakteriális vagy vírusos fertőzés áll a háttérben. A bőrkiütések leggyakoribb okai az alábbiak:
- Ekcéma: Pirosodás, apró hólyagok, duzzanatok, hámlás és váladékozás. Az ételallergiákhoz is kapcsolható.
- Csalánkiütés: Általában csak percekig, avgy órákig tart a bőr egy bizonyos duzzadt, pirosodó részén, krónikus változata azonban hetekig is elhúzódhat.
- Kontaktekcéma: Akkor jelentkezik, amikor egy allergiás személy bőre közvetlen kapcsolatba kerül azzal az anyaggal, amire allergiás, ami kiütéseket okoz.