Mi az a fogkő?
A fogkő egy, a vízkőhöz hasonló anyag, ami a fogak felszínén, a fogközökben és az íny alatt tapad meg. Ennek a kialakulása egy természetes folyamat, nem lehet tenni ellene, de rendszeresen el lehet távolíttatni.
Hogyan alakul ki fogkő?
A fogkő kialakulása egy természetes folyamat, ami akkor is elkerülhetetlen, ha valaki kellő gonddal gondoskodik a megfelelő szájhigiéniáról. Ugyanis még így sem lehet teljesen eltávolítani a lepedéket, a lepedék pedig egy idő után, amit másnéven plakknak is hívnak, fogkövet alkot egy, a nyál által végbemenő folyamat, a mineralizáció által. A fogkő nem csak a látható részeken alakulhat ki, épp ellenkezőleg: mivel ezeket könnyű tisztítani, kevesebb lepedék marad a fogakon. Ellenben az eldugottabb részek, a fogak között vagy az íny alatt sokkal nehezebben elérhetőek, így aztán sokkal ideálisabb táptalajt nyújtanak a fogkő kialakulásának.
Mi történik, ha nem távolítják el rendszeresen a fogkövet?
Amennyiben nem távolítják el rendszeresen, a fogkő remek táptalajt nyújt a különböző kórokozóknak, ami számos különböző fogászati panaszhoz vezet, ezek közül a leggyakoribb a fogínygyulladás, mely, ha nem kezelik, a fogak elvesztéséhez vezet. De okoz még a fogínygyulladás és vérzés mellett fogágybetegségeket, fogszuvasodást, a fogak elszíneződését, az egészséges fogak károsodását, a fogak kilazulását, kellemetlen leheletet és a fogak elvesztését.
A fogkő eltávolítás folyamata
A fogkő eltávolítás egy teljesen fájdalommentes fogászati beavatkozás, mely általában nagyjából egy órát vesz igénybe. A művelethez egy ultrahangos depurátor nevű eszközt használnak, mely rezgések segítségével távolítja el a fogakról a fogkövet. Bár a művelet teljesen fájdalommentes, a rá következő néhány napban lehet tapasztalni némi érzékenységet, de ez elmúlik. Cserébe viszont a fogak nem csak tisztábban fognak ragyogni, de sokkal simábbnak is fogod őket érezni, amikor végighúzod a nyelved rajtuk!