Mik a demencia első jelei, és hogyan kezeljük a tüneteket?

Főoldal > Mik a demencia első jelei, és hogyan kezeljük a tüneteket?

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Mik a demencia első jelei, és hogyan kezeljük a tüneteket?


1970/01/01
Máté Lilla

Az érzőműködési hanyatlása az Alzheimer kór első jele. A demencia kockázata csökkenthető az esetleges tünetekre való odafigyeléssel. 

 

Az emlékek elvesztése és zavartság köztudottan a demencia jele.

 

De kutatások más kisebb és talán meglepő jelzésértékkel bíró tüneteket is felfedeztek. 

Ezek az apró jelek, a mindennapi életünkben is megvannak, ezért könnyű őket beazonosítani – ha tudjuk, mire kell odafigyelni. 

Mik a demencia első jelei, és hogyan kezeljük a tüneteket?

Mivel érzékszerveink az aggyal szoros összeköttetésben állnak, nem meglepő, hogy a hallással vagy látással kapcsolatos problémák akár a demencia indikátorai is lehetnek. 

 



Fontos megjegyezni viszont, hogy habár ezek a tünetek az például Alzheimer-kór előjelei is lehetnek, a feledékenység vagy hangulatingadozások természetes mértékben az öregkorral is együtt járnak. 

 

A következőkben ezekről az apró jelekről és tünetekről olvashat illetve néhány tanácsot is adunk a betegség tovább fejlődésének megelőzésére. 

 

Szem problémák és halláskárosodás

 

Azok akiknél valamilyen látószervi probléma jelentkezik nagyobb kockázattal lehetnek demenciások. 

 

Az Oxfordi egyetem által végzett kutatások arra utalnak, hogy azok akik egy zsúfolt és viszonylag hangos étteremben nem képesek meghallani a körülöttük lévő barátokat vagy családtagokat szintén ki vannak téve a betegségbek.  Az adatok azt mutatják hogy a korral járó halláskárosulás kapcsolatba hozható az Alzheimerrel és más betegségekkel. 

Ennek az összeköttetésnek/kapcsolatnak két oka is van. Először is, hogy a halláskárosodás oka az agyban bégbe menő sejt leépülés is lehet. A másik pedig, hogy az elzárkózottság már régóta elismert oka a demencia kockázatának.

 

A rendszeres hallásvizsgálatokkal és szükség szerint akár egy hallókészülék beültetésével a demenciára való esély lényegesen csökkenthető. Ez azok közé a kockázatok közé tartozik, amin tudunk változtatni vagy kontrolálni. 

 

A hobbiktól és családtól való visszavonulás, eltávolodás

 

Az életünk közepe táján gyakori a motivációhiány vagy a lecsökkent szociális vágy. 

 

De ha azt vesszük észre, hogy egyre többet konfontálódunk másokkal, érdemes orvosunkkal konzultálni, hogy a menopauzát, hangulatbetegségeket (pl. depresszió), pajzsmirigy problémákat vagy egy esetleges vitaminhiányt kizárhassunk, mint okozó tényező. 

 

Lehetséges, hogy a családtagok hamarabb észreveszik az ilyenfajta változásokat, mint maga a beteg.

A szarkazmus vagy a humor nem értése 

 

A demencia első jelei közé sorolható a nyelvben, viselkedésben és nonverbális kommunikációra való válaszadásban történő változások. 

 

Egy vizsgálat kimutatta, a demencia kezdeti szakaszában lévő személyek kevesebbet nevettek a saját és mások viccein. Ez a kutatás egy korábbi MRI tesztet is igazolt, miszerint a neurodegeneratív betegségekben szenvedő egyének szarkazmus felismerő képessége jóval alacsonyabb, mint az egészséges embereké. 

 

Ha úgy találja, humorérzéke az elmúlt időben jelentősen megváltozott érdemes lehet orvosával konzultálnia. 

 

A tárgyak nevéről való megfeledkezés 

 

A telefonszáma gyakori elfelejtése vagy a gondolatai rendszerezésének nehézségei figyelmeztető jelként szolgálhat.

 

Természetesen az elme tornáztatása és különböző fejtörők, logikát igénylő feladatok megoldása nagyban hozzájárulhatnak a kognitív működések hanyatlásának hátráltatásához. De – talán meglepő módon – a testmozgás nagyobb szerepet játszik a megelőzésben.

 

Az agyunk 80%-a oxigén, és ezen anyag megvonása súlyos következményekkel járhat.
Szakértők heti legalább 150 perc testmozgást javasolnak az egészséges táplálkozás mellett. 

 

Fogínybetegség 

 

A szájhigiénia vagy fogínybetegségek és a kognitív teljesítmény gyengülése közötti kapcsolatra vegyes kutatási eredményeket találunk.

 

A legvalószínűbb magyarázat, hogy azok az emberek akik életük során jobb fogorvosi ellátásban részesültek, feltehetően egészséges életmódot folytattak ami általában összefüggésbe hozható a demencia kockázatának csökkenésével. 

 

De az utóbbi években egyre nagyobb mennyiségű kutatási bizonyíték igazolja, hogy a fogínybetegség illetve a rosszul illeszkedő protézis szerepet játszhat a demencia kialakulásában. 

Hangulat változások

 

Egy 2011-ben végzett kutatás alapján a depressziós tünetek a nőknél kétszeresére, míg a férfiaknál háromszorosára növelhetik a kognitív károsodás esélyét.

 

A tudósok már rég tisztában vannak vele, hogy a depresszió és a demencia kéz a kézben járnak. Ha valaki a demencia kezdeti szakaszában van és depresszióval küzd, nagyon fontos, hogy a depressziós tünetek kezelésére minél hamarabb sor kerüljön. 




Betegség megelőzése Betegség tünetek



Legfrissebb cikkek


Ezért kifejezetten fontos a vízvizsgálat egy orvosi rendelő számára
Az egészségügyi intézményekben a higiénia és a biztonság alapvető követelmény. Ennek egyik legfontosabb eleme a felhasznált víz minőségének rendszeres ellenőrzése. A vízvizsgálat biztosítja, hogy az orvosi rendelők és más egészségügyi intézmények vízellátása megfeleljen az egészségügyi előírásoknak, és ne veszélyeztesse a betegek és dolgozók egészségét.
5+1 dolog, amit nem tudtál eddig a fogimplantátumról
A fogimplantátumok az orvosi technológia egyik legnagyszerűbb áldása azok számára, akik elveszítették fogukat. A modern fogászati implantátumok képesek helyreállítani a fogak funkcionalitását és esztétikáját, lehetővé téve a páciensek számára, hogy újra magabiztosan mosolyoghassanak. Azonban még azok számára is, akik tisztában vannak ezzel a kezelési lehetőséggel, számos érdekesség és kevésbé ismert tény húzódik meg a felszín alatt. Íme 5+1 dolog, amit lehet, hogy még nem tudtál a fogimplantátumokról.
4 stratégia orvosok számára az online jelenlét megkezdéséhez
Sok orvos csodálkozik azon, hogy miért olyan kulcsfontosságú a digitális marketing a munkájukban. Ha hatékony digitális marketingstratégiát használsz egészségügyi vállalkozásod számára, a leendő betegek könnyeben megtalálnak és nagyobb eséllyel választják a te rendelődet a környékeden működő versenytársakkal szemben, Minden új beteg, aki hozzád jelentkezik be, növeli nyereségedet és praxisod sikerét.
Az egészséged nem várhat!

Az egészség mindennél többet ér! Szakmai cikkekkel, hírekkel és újdonságokkal segítünk hosszú időn át megőrizni, vagy végre újra visszaszerezni kicsattanó egészségedet! 

Egészségmegőrzés, diagnosztika, megoldások

Különféle tüneteket tapasztalsz, és szeretnéd tudni, hogy pontosan mire utalnak? Szeretnél több energiát belefektetni egészséged megőrzésébe? Úgy érzed, itt az idő, hogy változtass, és az egészséges életmód útjára lépj? Szeretnéd megfelelően kezelni a betegséged? A legjobb helyen jársz, cikkeinkkel éppen ezekben segítünk!

Fogyás, diéta, életmódváltás, egy új élet

Tudj meg minden az egészséged megőrzéséről, maradj fitt és energikus! Cikkeink között ehhez mindent megtalálsz! Légy naprakész, ismerkedj meg a legújabb trendekkel, a különböző diétákkal, ismerj meg színes, izgalmas, egészséges recepteket!

Ha orvos kell...

Legyen szó allergiáról, fájdalomról, stresszről vagy valamilyen betegségról, weboldalunkon bővebben tájékozódhatsz, hogy segítsünk megőrizni egészségedet napról-napra! Weboldalunkat azért hoztuk létre, hogy a lehető leggyorsabb és legjobb megoldást kínáljuk számodra! Egészség kalauz, hogy ha orvos kell….

Kitekintő

Gyermekeknek, felnőtteknek és időseknek is segítünk! Izgalmas szakmai cikkeink és gyakorlati tanácsaink között biztosan megtalálod a kérdésedre a választ, a problémádra a megoldást. Ne hagyd elveszni az egészséged!