A fogunk egészségének megőrzése érdekében fogyasszunk kevesebb cukor tartalmú élelmiszert!

Főoldal > Milyen hatással van a cukor a fogakra?

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Milyen hatással van a cukor a fogakra?
1970/01/01
AN

Biztosan mindannyian hallottuk már azt, hogy ne együnk vagy igyunk cukros ételeket és italokat, mert nemhogy a szervezetünkre nincs jó hatással, hanem a fogainkra sem. A túlzott cukor fogyasztás és a nem megfelelő fogápolás a fogaink egészségének károsodásához vezet, legyen szó akár fogkőről vagy rosszabb esetben fogszuvasodásról és egyéb fogproblémákról. Ezért is fontos tisztában lennünk a cukor hatására a fogainkra. 

Hogyan hat a cukor a fogainkra?

A szájában lévő baktériumok némelyike hasznos és segíti az emésztést. Más baktériumok viszont károsak és a cukros ételekből, szénhidrátból táplálkoznak. Idővel fogkő kialakulását is okozhatják, hogy ha nincsenek a fogak megfelelően tisztítva. Később ez csak még több problémát okozhat és akár fogszuvasodáshoz vagy fogvesztéshez is vezethet.

A szájban található két kártékony baktériumtípus, a Streptococcus mutans és a Streptococcus sobrinus. Mindkét típusú baktérium cukorral táplálkozik, és lepedéket képez a fogakon, amely az a ragadós anyag, amelyet a fogorvosok tisztítanak a fogakról egy rutinszerű látogatás során. Fogkő eltávolítást Budapesten is több helyen végeznek, érdemes rendszeresen járni ilyen kezelésre. Mivel ha ez a lepedék rajta marad a fogain és nem mossa le a fogmosás vagy a nyál, akkor végül savassá válik, és károsítja a fogak zománcát.

 

A cukor vonzza a rossz baktériumokat

A zománcevő savak létrehozása mellett a cukor vonzza az apró baktériumokat, amelyek ínygyulladást és ínybetegséget okoznak. Ezek a betegségek azt okozhatják, hogy az íny elhúzódhat a fogaktól, és elpusztíthatja a védőszöveteket, amelyek a fogakat a helyükön tartják.

 

A cukor hatása a fogakra

A cukor több ételben van, mint gondolnánk. Vannak természetes cukorforrások, például gyümölcsök, zöldségek és a méz. De ha olyan általános harapnivalókat fogyasztunk, mint a chips és a sütemények, azokban is megtalálható a cukor. A nagy mennyiségű feldolgozott fehér cukrot tartalmazó élelmiszerek különösen károsak, mert ezek az ételek ragadós maradványokat hagynak a fogakon, amely túl erősek ahhoz, hogy a nyál lemossa. Ezektől a maradékoktól fogmosással, fogselyemezéssel, szájápolással és fogászati tisztításokkal szabadulhatunk meg.

 

Bár minden cukorfogyasztás során mérsékelten kell eljárni, a magas cukortartalmú ételek gyakori nassolása növeli azt az időt, ameddig a fogak ki vannak téve ezeknek a savaknak az oldó hatásának. Ez fogszuvasodást okozhat.

 

Tippek a cukor fogaira gyakorolt hatásának csökkentéséhez

Bár lehet, hogy lehetetlen egyszerre kivenni az összes cukrot tartalmazó élelmiszert az étrendből, azért néhány tipp követése segít csökkenteni a fogak károsodását.

 

  • Korlátozza a cukor fogyasztását, beleértve az üdítőitalokat és az energiaitalokat is
  • Igyon több vizet és evés után öblítse ki a száját
  • Mosson fogat cukros ételek fogyasztása után
  • Ne egyen ragadós, cukros ételeket
  • Csökkentse a szénhidrát fogyasztását, mivel ezek cukorrá válnak a szájában
  • Használjon fluorid tartalmú fogkrémet, amely segíti a zománcot
  • Használjon rendszeresen fogselyemet, hogy eltávolítsa a lepedéket és csökkentse a fogak közötti baktériumokat

A feldolgozott vagy finomított cukor, mint például a cukorkák, fagylalt, burgonya chips, előre csomagolt harapnivalók és szódát is érdemes kerülni, mivel ezek a legkárosabbak.

Ehelyett próbáljon meg több rostot és fehérjét tartalmazó ételt fogyasztani, például diót, sajtot és leveles zöldet az erős fogak elősegítése érdekében. Ezenkívül az olyan zöldségek, mint a sárgarépa és a zeller még jobbak a fogak számára, mivel természetesen eltávolítják a lepedéket és a baktériumokat a fogak felületéről. A sok víz fogyasztása étkezés után elősegíti a nyáltermelést és megtisztítja a száját a baktériumoktól és az élelmiszer maradékoktól.

Cukormentes étrend Egészségmegőrzés Egészségügyi tippek, tanácsok Fogorvos, fogászat



Az egészséged nem várhat!

Az egészség mindennél többet ér! Szakmai cikkekkel, hírekkel és újdonságokkal segítünk hosszú időn át megőrizni, vagy végre újra visszaszerezni kicsattanó egészségedet! 

Egészségmegőrzés, diagnosztika, megoldások

Különféle tüneteket tapasztalsz, és szeretnéd tudni, hogy pontosan mire utalnak? Szeretnél több energiát belefektetni egészséged megőrzésébe? Úgy érzed, itt az idő, hogy változtass, és az egészséges életmód útjára lépj? Szeretnéd megfelelően kezelni a betegséged? A legjobb helyen jársz, cikkeinkkel éppen ezekben segítünk!

Fogyás, diéta, életmódváltás, egy új élet

Tudj meg minden az egészséged megőrzéséről, maradj fitt és energikus! Cikkeink között ehhez mindent megtalálsz! Légy naprakész, ismerkedj meg a legújabb trendekkel, a különböző diétákkal, ismerj meg színes, izgalmas, egészséges recepteket!

Ha orvos kell...

Legyen szó allergiáról, fájdalomról, stresszről vagy valamilyen betegségról, weboldalunkon bővebben tájékozódhatsz, hogy segítsünk megőrizni egészségedet napról-napra! Weboldalunkat azért hoztuk létre, hogy a lehető leggyorsabb és legjobb megoldást kínáljuk számodra! Egészség kalauz, hogy ha orvos kell….

Kitekintő

Gyermekeknek, felnőtteknek és időseknek is segítünk! Izgalmas szakmai cikkeink és gyakorlati tanácsaink között biztosan megtalálod a kérdésedre a választ, a problémádra a megoldást. Ne hagyd elveszni az egészséged!