Fogápolás időskorban - Ezt a 4 dolgot ne felejtsük el 50 felett!

Főoldal > 4 módszer az időskori fogápoláshoz

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

4 módszer az időskori fogápoláshoz
1970/01/01
ZH

Az életkor előrehaladtával fontos, hogy különös gondot fordítsunk fogainkra és ínyünkre, hogy megőrizzük a jó száj egészségét idős korig. Ahogy öregszünk, vannak olyan tényezők, amelyek egyre nehezebbé teszik az erős, egészséges fogak megőrzését, mint fiatalabb korunkban. Íme 4 tipp, hogyan vigyázzunk fogainkra az életkor előrehaladtával, hogy az aranyévekig is kiválóan nézzen ki fogsorunk.

Készülj fel a szájszárazság leküzdésére

 

A szájszárazság, más néven xerostomia, gyakrabban fordul elő időseknél, és bizonyos gyógyszerek okozhatják. Egyéb okok közé tartozik a kiszáradás vagy a menopauza során fellépő hormonális változások. Ha nem kezelik, a szájszárazság fogszuvasodáshoz, fogínybetegségekhez és rossz lehelethez vezethet. Bár soha nem szabad abbahagynia a gyógyszer szedését anélkül, hogy megbeszéltük volna kezelőorvosunkkal, van néhány módszer a szájszárazság enyhítésére – például bőséges vízivás egész nap, speciális hidratáló öblítők használata és cukormentes gumi rágása a nyáláramlás serkentésére. 

 

 


Szokj rá, hogy gyakrabban jársz a fogorvoshoz

 

Bár az orvosok szeretik látni minden páciensüket, hajlamosak gyakrabban találkozni idős pácienseikkel, és ennek jó oka van. Ahogy öregszünk, a szánk megváltozik. A csökkenő nyáltermelés, valamint a fogszuvasodás és az ínybetegségek nagyobb kockázata miatt az időseknek gyakrabban lehet szükségük fogászati ellátásra, mint más felnőtteknek. Ebben a korban már jobban előfordul, hogy fogaink már nem a legjobb állapotban vannak és szükségünk van a pótlásukra. Ebben az esetben sem szabad elfelejteni a rendszeres látogatását a fogorvosunknak, a fogpótlás Budapest már minden rendelőjében az alapszolgáltatások közé tartozik.   

 

Ha legalább félévente egyszer fogorvosi székbe ülsz, az segít elkerülni néhány súlyos száj-egészségügyi problémát. A rendszeres látogatások lehetővé teszik a fogorvos számára, hogy megelőző kezeléseket végezzen, mielőtt problémák jelentkeznének.
 

 

 

Ne hagyd abba a fogmosást

 

A helyes fogmosás minden életkorban mindenki számára fontos, de 50 év feletti életkorban ez rendkívül fontos. Az időseknek naponta legalább kétszer, ideális esetben minden étkezés után kell fogat mosniuk. A puha sörtéjű fogkefe és a fluoridtartalmú fogkrém mindig a legjobb. Ügyelj arra, hogy csak enyhe nyomást gyakorolj fogaidra, mivel a túl erős fogmosás szükségtelenül koptatja a fogakat és az ínyt. Ne feledd, hogy a megfelelő fogmosás nehéz lehet az idősek számára, és a bomlás kockázatának teheti ki őket. Keress olyan fogkefét, amely megkönnyíti a fogak védelmét.

 

 

 

Fontos a fogselyem használata is

 

A fogmosáshoz hasonlóan a mindennapi fogselyem használata is elengedhetetlen mindenki számára, de különösen fontos az idősek számára. Minél idősebbek vagyunk, annál nehezebb lesz hatékonyan fogat mosni. A fogselyem segít eltávolítani a lepedéket, amely egyébként a fogakon maradna, és fogszuvasodást és ínybetegséget okozna. Ha nem használsz fogselymet naponta legalább egyszer, akkor a fogfelület 35%-át kihagyja! Időnként a fogselyem használata is nehézkessé válhat, ahogy öregszünk és elveszítjük kézügyességünket. Ha ez a helyzet, beszélj fogorvosoddal más, könnyebben használható fogselyemlehetőségekről.

 

Számos kutatás szerint a fogaink gondozása egyre nehezebbé válik az életkor előrehaladtával – ezért elengedhetetlen, hogy az idősebb felnőttek gondoskodjanak szájuk egészségéről. Az idősek számos egyedi fogászati problémával szembesülnek; bár a legtöbb nem igényel azonnali figyelmet, figyelmen kívül hagyása hosszú távú következményekkel járhat az egészségre nézve. Foglalj időpontot fogorvosodhoz még ma, ha csak az évenkénti rutin vizsgálatról is legyen szó!
 

Betegség megelőzése Fogorvos, fogászat



Az egészséged nem várhat!

Az egészség mindennél többet ér! Szakmai cikkekkel, hírekkel és újdonságokkal segítünk hosszú időn át megőrizni, vagy végre újra visszaszerezni kicsattanó egészségedet! 

Egészségmegőrzés, diagnosztika, megoldások

Különféle tüneteket tapasztalsz, és szeretnéd tudni, hogy pontosan mire utalnak? Szeretnél több energiát belefektetni egészséged megőrzésébe? Úgy érzed, itt az idő, hogy változtass, és az egészséges életmód útjára lépj? Szeretnéd megfelelően kezelni a betegséged? A legjobb helyen jársz, cikkeinkkel éppen ezekben segítünk!

Fogyás, diéta, életmódváltás, egy új élet

Tudj meg minden az egészséged megőrzéséről, maradj fitt és energikus! Cikkeink között ehhez mindent megtalálsz! Légy naprakész, ismerkedj meg a legújabb trendekkel, a különböző diétákkal, ismerj meg színes, izgalmas, egészséges recepteket!

Ha orvos kell...

Legyen szó allergiáról, fájdalomról, stresszről vagy valamilyen betegségról, weboldalunkon bővebben tájékozódhatsz, hogy segítsünk megőrizni egészségedet napról-napra! Weboldalunkat azért hoztuk létre, hogy a lehető leggyorsabb és legjobb megoldást kínáljuk számodra! Egészség kalauz, hogy ha orvos kell….

Kitekintő

Gyermekeknek, felnőtteknek és időseknek is segítünk! Izgalmas szakmai cikkeink és gyakorlati tanácsaink között biztosan megtalálod a kérdésedre a választ, a problémádra a megoldást. Ne hagyd elveszni az egészséged!