A fáradékonyság az egyik leggyakoribb egészségügyi probléma és egyben a legnehezebben meghatározható is. Az állandó kimerültség leggyakoribb oka természetesen az elegendő és kielégítő alvás hiánya. A körülményektől függően ez a probléma relatívan könnyen kiküszöbölhető.
De ha igazán fáradtnak érzi magát, és semmilyen nyilvánvaló magyarázatot nem talál, akkor érdemes nagyobb figyelmet fordítani a problémára.
Ha olyan fáradtság jelentkezik, amely még egy kiadós alvás után sem múlik el, érdemes lehet alaposabban megvizsgálni a helyzetet. Különösen, ha emellett más tűnetek is fellépnek és a kimerültség időtartama meghaladja a négy hetet.
Pszichológiai okok
A túlzott kimerültséget minden ember tapasztalt mér élete folyamán. Gyakran ez pszichológiai tényezőkre vezethető vissza, ami viszont nem azt jelenti, hogy az egész csak a fejünkben van.
Ellenben, ha egy különösen stresszes időszakon megy keresztül – legyen szó egy hektikus költözésről, vagy munkahelyi megpróbáltatásokról – sűrűn tapasztalhatja a fáradtság jeleit.
Egyfelől ilyenkor felborulhat az alvásritmusunk, másfelől ha stressz hatása alatt vagyunk a szervezetünk „üss vagy fuss” módba kapcsol, ami egy sor hormonális és fiziológiai változást idéz elő. Ha ez a stressz reakció gyakran beindításra kerül felléphet a túlzott kimerültség.
Habár egy bizonyos mennyiségű stressz elkerülhetetlen életünkben, meglehetősen fontos, hogy segítséghez forduljon, ha úgy véli, szorongással, depresszióval vagy más mentális problémával küszködik. Ugyanis ezek gyakori velejárója a kóros álmatlanság, azaz inszomnia.
Fizikai okok
Természetesen a túlzott kimerültségnek fizikai okai is lehetnek, habár ezek jóval ritkábbak, mint a pszichológiaiak.
Egy elnyúló letargikus állapot akár krónikus betegségek tünete is lehet, mint például a 2-es típusú cukorbetegségé, a cöliákiáé (gluténérzékenységé), vagy az anémiáé (vérszegénységé).
Azonban ezek a betegségek rendszerint más tünetekkel is járnak. (Például gluténérzékenységben szenvedők puffadást, hasmenést és súlyvesztést is tapasztalhatnak, míg a 2-es típusú cukorbetegségnél szomjúság, gyakori vizelés léphet fel.)
A fáradtság akár pajzsmirigy alulműködést vagy -gyulladást, illetve alvási apnoét is jelezhet. Amennyiben ezen betegségek valamelyikének gyanúja merül fel, kezelőorvosa további vizsgálatokat fog indítványozni.
Az említett okokon túl a fáradtság bizonyos gyógyszerek mellékhatásaként is felléphet. Ezenfelül rendszerint jelentkezet kemoterápiában részesülő vagy műtéten átesett betegeknél, valamint várandós nőknél.
Túlsúlyos vagy alultáplált személyeknél is megjelenhet.
Kerüljük a cukorsokkot
Ha ön nem szenved kezelést igénylő betegségben, egy-két életmódbeli változtatás is jótékonyan járulhat hozzá közérzetének javulásához.
Kezdésképp az étrendjét alakítsa át, amennyiben szükséges. Kerülje a finomított szénhidrátokat, mivel ezek rövid ideig tartó energiacsúcsot adnak, amit egy vércukorszint zuhanás követ, ezt pedig egy újabb cukorfogyasztás.
Fontos tehát, hogy minden étkezésünk a tápanyagok szempontjából kiegyensúlyozott legyen. Építsen be étrendjébe sok fehérjét, zöldséget és összetett szénhidrátforrást, például teljes kiőrlésű gabonát, héjas burgonyát vagy hüvelyeseket. Ezeket a szervezet lassan bontja le, így folyamatos energiaellátást biztosít a következő étkezésig.
Amennyiben étkezések között egy kis plusz energiára vágyik válasszon természetes forrásokat például szárított gyümölcsöt dióval; joghurtot apróra vágott friss gyümölccsel; vagy egy szelet teljes kiőrlésű pirítóst mogyoróvajjal vékonyan megkenve.
A kávé (kevés tejjel vagy anélkül) szintén hozzájárulhat éberségének megőrzésében. Amennyiben különösen fáradtnak érzi magát napi maximum 3 csésze elfogyasztása javasolt. Azonban, ha teheti, kerülje a délutáni kávézást, ugyanis ez megnehezítheti az elalvást, ronthatja az alvás minőségét.
Testmozgás és alvás
Az étrend mellett az elegendő testmozgásra is nagy figyelmet kell fordítani. Megeshet, hogy mikor kimerültek vagyunk még kevésbé van kedvünk a testedzéshez. De a jótékony hatások magukért beszélnek. Az endorfin termelésen kívül a rendszeres testmozgás az alvás minőségét és az állóképességet is javítja.
Mindezek mellett elengedhetetlen megemlíteni, hogy a több nem mindig jobb. A túledzettség ugyanúgy teljesítmény vesztéshez, kimerültséghez vezet. Vegyük figyelembe tehát testünk határait és csökkentsük edzéseink számát, amennyiben szükséges!
Valamint közvetlen lefekvés előtt kerüljük a testmozgást, hiszen a fellépő energialöket megnehezíti az elalvást!
Végül értékelje alvásának minőségét! Amennyiben nem tatja kielégítőnek, vizsgálja meg a lefekvés előtti körülményeket. (Például az elektromos készülékek képernyőinek kék fénye a tobozmirigy hormontermelésének felborulását okozhatják, ami megnehezíti az elalvást.)
Bár nagyon gyakori az állandó fáradtságérzés, ez nem teljesen „normális”, és nem kell vele együtt élnie. Ha minden nyilvánvaló tényezőt kizárt, és aggódik, mindenképpen foglaljon időpontot háziorvosánál!