Melyek a hőguta és a napszúrás tünetei?
A napszúrás és a hőguta közötti különbség, hogy a hőguta sokkal súlyosabb tünetekkel jár, és akár halálhoz is vezethet.
A napszúrás általában az erős napsugárzás hatására alakul ki, amikor is a fej fedetlenül van kitéve a napnak. A napszúrás során jelentkező tünetek legtöbb esetben külön-külön vagy kombinálva is jelentkezhetnek egyénenként. A tünetek általában: fejfájás, hűvös bőr, vörös, forró fej, szédülés, gyengeség, nyugtalanság, émelygés, hányinger vagy gyakran hányás és ritkábban ájulás.
A hőguta tünetei ezzel szemben: vörös fej, forró és száraz bőr, emelkedett pulzus, szédülés, egyenletlen járás, élettelen arc, igen magas testhő, amely sok esetben a 43-44°C fokot is elérheti, ezen kívül eszméletvesztés. Ha ezeket a tüneteket nem kezeljük minél előbb, akkor akár halálhoz is vezethetnek, különösen idősek és gyermekek esetén.
Mitől alakulhat ki a hőguta és a napszúrás?
A forró nyár folyamán nem véletlenül figyelmeztetnek a szakemberek arra, hogy dél és délután három óra között ne tartózkodjunk a napon, hiszen ilyenkor a legerősebb a napsugárzás. A túl hosszú napon töltött idő a legfőbb kiváltó oka a hőgutának és a napszúrásnak. Emellett a meleg öltözet, a nem megfelelő folyadékbevitel, amely mellett a sok izzadás még inkább fokozza a hőguta kialakulását. A forró környezetben végzett nehéz fizikai munka vagy erőfeszítés is szintén oka lehet a hőguta kialakulásának, illetve a magas páratartalom és az állott levegő egyaránt.
Mi a teendő napszúrás vagy hőguta esetén?
A legfontosabb, hogy bármely tünet jelentkezésekor azonnal menjünk hűvös helyre és feküdjünk le úgy, hogy a felsőtestünk magasabban legyen a lábunknál. A fejünkre rakjunk vizes borogatást, és szellőztessünk, hogy a levegő friss maradjon. A legnehezebb pedig ilyenkor a megfelelő folyadékbevitel, ami különösen nehéz hányás esetén, azonban kis kortyonként folyamatosan igyunk! Lehetőleg a sóveszteséget is pótoljuk, hiszen az is sokat segíthet a tünetek enyhítésében (1 liter vízhez 1 teáskanál sót tegyünk).
Hogyan kerüljük el a hőgutát és a napszúrást?
A legjobb megoldás, ha a kánikula idején, különösen a déli és a délutáni órákban hűvösben, klimatizált helyiségben tartózkodunk. A beltéri klíma használata során pedig szintén figyeljünk oda, hogy ne vigyük túlzásba a hőmérséklet különbséget, mivel a szélsőséges hőmérséklet különbség is képes problémákat okozni. A nap folyamán figyeljünk emellett a 3-4 liter víz beviteléről, illetve hordjunk fejfedőt, és ne tartózkodjunk túl sokat a tűző napon, különösen ne végezzünk erős fizikai megterhelést!