Hőguta és napszúrás: Így kerüljük el és ezek a tünetei

Főoldal > A kánikula veszélye: a hőguta tünetei és kezelése

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

A kánikula veszélye: a hőguta tünetei és kezelése


2020/07/21
SzSz

A hőguta és a napszúrás meglehetősen gyakori a nyári kánikula folyamán, amely szélsőséges esetben akár halált is okozhat, ha nem kezeljük időben. Hogyan kerüljük el?

Hőguta és napszúrás: Így kerüljük el és ezek a tünetei

Melyek a hőguta és a napszúrás tünetei? 

A napszúrás és a hőguta közötti különbség, hogy a hőguta sokkal súlyosabb tünetekkel jár, és akár halálhoz is vezethet. 

A napszúrás általában az erős napsugárzás hatására alakul ki, amikor is a fej fedetlenül van kitéve a napnak. A napszúrás során jelentkező tünetek legtöbb esetben külön-külön vagy kombinálva is jelentkezhetnek egyénenként. A tünetek általában: fejfájás, hűvös bőr, vörös, forró fej, szédülés, gyengeség, nyugtalanság, émelygés, hányinger vagy gyakran hányás és ritkábban ájulás. 



A hőguta tünetei ezzel szemben: vörös fej, forró és száraz bőr, emelkedett pulzus, szédülés, egyenletlen járás, élettelen arc, igen magas testhő, amely sok esetben a 43-44°C fokot is elérheti, ezen kívül eszméletvesztés. Ha ezeket a tüneteket nem kezeljük minél előbb, akkor akár halálhoz is vezethetnek, különösen idősek és gyermekek esetén. 

 

Mitől alakulhat ki a hőguta és a napszúrás? 

A forró nyár folyamán nem véletlenül figyelmeztetnek a szakemberek arra, hogy dél és délután három óra között ne tartózkodjunk a napon, hiszen ilyenkor a legerősebb a napsugárzás. A túl hosszú napon töltött idő a legfőbb kiváltó oka a hőgutának és a napszúrásnak. Emellett a meleg öltözet, a nem megfelelő folyadékbevitel, amely mellett a sok izzadás még inkább fokozza a hőguta kialakulását. A forró környezetben végzett nehéz fizikai munka vagy erőfeszítés is szintén oka lehet a hőguta kialakulásának, illetve a magas páratartalom és az állott levegő egyaránt. 

 

Mi a teendő napszúrás vagy hőguta esetén? 

A legfontosabb, hogy bármely tünet jelentkezésekor azonnal menjünk hűvös helyre és feküdjünk le úgy, hogy a felsőtestünk magasabban legyen a lábunknál. A fejünkre rakjunk vizes borogatást, és szellőztessünk, hogy a levegő friss maradjon. A legnehezebb pedig ilyenkor a megfelelő folyadékbevitel, ami különösen nehéz hányás esetén, azonban kis kortyonként folyamatosan igyunk! Lehetőleg a sóveszteséget is pótoljuk, hiszen az is sokat segíthet a tünetek enyhítésében (1 liter vízhez 1 teáskanál sót tegyünk).
 

Hogyan kerüljük el a hőgutát és a napszúrást? 

 A legjobb megoldás, ha a kánikula idején, különösen a déli és a délutáni órákban hűvösben, klimatizált helyiségben tartózkodunk. A beltéri klíma használata során pedig szintén figyeljünk oda, hogy ne vigyük túlzásba a hőmérséklet különbséget, mivel a szélsőséges hőmérséklet különbség is képes problémákat okozni. A nap folyamán figyeljünk emellett a 3-4 liter víz beviteléről, illetve hordjunk fejfedőt, és ne tartózkodjunk túl sokat a tűző napon, különösen ne végezzünk erős fizikai megterhelést!







Legfrissebb cikkek


4 stratégia orvosok számára az online jelenlét megkezdéséhez
Sok orvos csodálkozik azon, hogy miért olyan kulcsfontosságú a digitális marketing a munkájukban. Ha hatékony digitális marketingstratégiát használsz egészségügyi vállalkozásod számára, a leendő betegek könnyeben megtalálnak és nagyobb eséllyel választják a te rendelődet a környékeden működő versenytársakkal szemben, Minden új beteg, aki hozzád jelentkezik be, növeli nyereségedet és praxisod sikerét.
6 tipp az egészséges fogak és íny érdekében
A száj egészségének védelmének legjobb módja a helyes szokások rutinná alakítása, például a napi kétszeri fogmosás és hathavonta a fogorvos felkeresése.  A legegészségesebb mosolyú betegek azok, akik megértik a megelőző fogászat értékét. Soha nem késő elkezdeni kézbe venni szájüregi egészséget, ezért ajánljuk 5 legjobb tippünket az egészséges fogak és íny megőrzéséhez.
Valóban szükségünk van multivitaminokra? A meglepő igazság
A vitaminok szervezetünk számára elengedhetetlenek. Ebből a cikkből megtudhatja, mikor és milyen vitaminokat szedjen, illetve felfedjük a legnagyobb tévhiteket a multivitaminokkal kapcspolatban.
Az egészséged nem várhat!

Az egészség mindennél többet ér! Szakmai cikkekkel, hírekkel és újdonságokkal segítünk hosszú időn át megőrizni, vagy végre újra visszaszerezni kicsattanó egészségedet! 

Egészségmegőrzés, diagnosztika, megoldások

Különféle tüneteket tapasztalsz, és szeretnéd tudni, hogy pontosan mire utalnak? Szeretnél több energiát belefektetni egészséged megőrzésébe? Úgy érzed, itt az idő, hogy változtass, és az egészséges életmód útjára lépj? Szeretnéd megfelelően kezelni a betegséged? A legjobb helyen jársz, cikkeinkkel éppen ezekben segítünk!

Fogyás, diéta, életmódváltás, egy új élet

Tudj meg minden az egészséged megőrzéséről, maradj fitt és energikus! Cikkeink között ehhez mindent megtalálsz! Légy naprakész, ismerkedj meg a legújabb trendekkel, a különböző diétákkal, ismerj meg színes, izgalmas, egészséges recepteket!

Ha orvos kell...

Legyen szó allergiáról, fájdalomról, stresszről vagy valamilyen betegségról, weboldalunkon bővebben tájékozódhatsz, hogy segítsünk megőrizni egészségedet napról-napra! Weboldalunkat azért hoztuk létre, hogy a lehető leggyorsabb és legjobb megoldást kínáljuk számodra! Egészség kalauz, hogy ha orvos kell….

Kitekintő

Gyermekeknek, felnőtteknek és időseknek is segítünk! Izgalmas szakmai cikkeink és gyakorlati tanácsaink között biztosan megtalálod a kérdésedre a választ, a problémádra a megoldást. Ne hagyd elveszni az egészséged!