Íme néhány szokás, amelyeket érdemes bevezetni, hogy egy jobb esélyt adhass magadnak egy hosszabb, boldogabb életre:
1. Rendszeres szűrővizsgálatok
Az éves ellenőrzések igen fontosak, nem csak, mert egy estleges problémára is hamarabb fény derülhet, minthogy a tünetek észlelnénk, hanem azért is mert lehetővé teszik, hogy az orvosunk pontosabb képet kapjon szervezetünk állapotáról.
2. Gyakori testmozgás
Elegendő testmozgással sok krónikus betegség kockázata csökkenthető, mint például a diabéteszé, a hipertóniáé és a strokeé.
Megszámlálhatatlan vizsgálati anyag támasztja alá, hogy az testedzés nem csak az egyén élettartamát növelheti meg, de a kognitív működések fenntartását is elősegítheti.
A WHO heti legalább 150 perc közepesen megerőltető testmozgást javasolt a felnőttek, míg a 150 perc mérsékelt aerobik vagy erősítő edzést a várandós nők számára.
3. Egészséges BMI, avagy testtömegindex
A BMI (testtömegindex) a testzsír mértéke, amellyel megállapítható a személy súlykategóriája és az egészségügyi problémák lehetséges kockázata.
Egy 2018-as tanulmány szerint az egészséges BMI fenntartása több mint egy évtizeddel meghosszabbíthatja a várható élettartamot, és összefüggésbe hozható a szív- és érrendszeri betegségek, illetve a rák okozta halálozási ráta csökkenésével.
Az egészséges táplálkozás, valamint a rendszeres testmozgás segíthet a szükséges érték elérésében, fenntartásában.
4. Megfelelő tápanyagbevitel
Több növényi-alapú étel fogyasztásával biztosíthatjuk, hogy a testünkbe elegendő antioxidáns jusson. Az oxidáció a stressz jele szervezetünkben, és a plakk artériákban való felgyülemléséhez vezethet, valamint az öregedésben is meghatározó faktor.
Kevesebb vörös és előre feldolgozott hús, több gyümölcs, zöldség, hüvelyes, teljes kiőrlésű gabona, illetve csonthéjas termések fogyasztásával plusz éveket adhatunk magunknak, főleg, ha már fiatalkorban elkezdjük.
Azok a nők, akik húsz évesen már ennek fényében étkeznek több mint 10 évvel, míg a férfiak akár 13 évvel is meghosszabbíthatják életüket.
A szakértők azt ajánlják, hogy a tányérunk felét mindig zöldséggel és gyümölccsel töltsük ki. Emellett természetesen az ételek elkészítési módja is lényeges. Kerüljük a bő olajban való sütést és inkább a grillezéshez, főzéshez vagy tepsi használatához folyamodjunk!
5. Foglalkozzunk a mentális jólétünkkel!
Mentális egészségünket gyakorta elhanyagoljuk, pedig nagy szerepet játszik általános közérzetünkben.
Az elmúlt évek sok stresszt és szorongást eredményeztek életünkben, ami befolyással lehet a vérnyomásunkra, az alvási szokásainkra, táplálékbevitelünkre, az alkoholfogyasztásra vagy a dohányzásra is.
Már napi 15 perc a mentálhigiénére fordított idő is nagy hasznukra vállhat. Ébredés után vegyünk pár mély levegőt, élvezzük ki a pillanatot, míg a reggeli kávénkat szürcsöljük, ahelyett, hogy már a teendőinken járnának a gondolataink! Vezessünk naplót, és töltsünk minél több időt a szabadban!
6. Elegendő és kielégítő alvás
Azok az emberek, akik éjszakánként 7 óránál kevesebbet alszanak, általában magasabb stresszhormonszinttel, vérnyomással és vércukorszinttel rendelkeznek.
Az alvás minőségét és mennyiségét rendszeres testedzéssel és egy állandó rutin betartásával tudjuk javítani. A pihentető alvás eléréséhez sötét, csendes és hideg szobára van szükség.
7. Kevesebb alkoholfogyasztás
Nem igaz az a tévhit, hogy az alkohol segíti a szívműködést. Nagyobb mennyiségben való fogyasztása ugyanis akár mérgező hatással is lehet a szív munkaizomzatára, és szívelégtelenséghez vezethet. Emellett növeli a vércukorszintet és elhízást okozhat.
Az alkohol fogyasztás mérséklésével jó pár évet adhatunk az életünkhöz, mivel csökken a diabétesz, a szív- és érrendszeri betegségek, a rák és más krónikus betegségek kockázata.
8. Nem dohányzás
A dohányzás nem csak a tüdőrák, de más rákos megbetegedés kialakulásában is szerepet játszik (mint például a mellrák kialakulásában). Ezen kívül szívelégtelenséget, stroke-ot és más olyan betegségeket is okozhat, amik lerövidíthetik életünket.
9. Erős kapcsolatok kiépítése
A szoros, pozitív kapcsolatok boldogságot és támaszt nyújtanak számunkra, illetve csökkentik a stresszt.
A vizsgálatok is kimutatták, hogy azok az emberek, akiknek kielégítő kapcsolatuk van családjukkal, barátaikkal és az őket körülvevő közösséggel, kevesebb egészségügyi problémával küzdenek, tovább élnek, és kevesebb depressziót és kognitív hanyatlást tapasztalnak későbbi életük során.
Ezen szokások mindennapjainkba való beiktatása egyszerre soknak tűnhet, de fokozatosan építkezve és a fejlődést szem előtt tartva sikerrel járhatunk. A fő cél tehát nem a tökéletesség, hanem az egészségünk melletti elköteleződés.