1. Koffein
Túl sok koffein fogyasztása, vagy a koffeinelvonás okozhat migrént vagy fejfájást.
Azonban kutatások kimutatták, mértékletes fogyasztása akár el is folythat egy közelgő fejfájási rohamot. Alkalmanként a fájdalom csillapítására is alkalmas.
Koffeint a kávén kívül tartalmaz a fekete és zöld tea, valamint a csokoládé.
2. Mesterséges édesítőszerek
Sok feldolgozott élelmiszer tartalmaz mesterséges édesítőszereket. Ezek olyan cukor-alternatívák, amelyeket az ételekhez és italokhoz adnak az édesség fokozása érdekében.
Viszont bizonyos édesítőszerek okozhatnak migrént. Ezek közül is az aszpartrám a leggyakoribb fejfájás kiváltó.
3. Alkohol
A szeszes italok gyakori okai a migrénes fejfájásnak. Az alkohol dehidratációt okoz, ami nagyban hozzájárul a fejfájások kialakulásához.
Egy felmérés keretében migrénes betegek több, mint 35%-a számolt be arról, hogy az alkohol volt számukra a leggyakrabban fejfájást előidéző faktor.
Ezen betegek 77%-a a vörösbort említette meg, mint elsődleges kiváltó.
4. Csokoládé
Az alkohol mellett a csokoládé is jelentősen növelheti a migrénes rohamok valószínűségét. Kutatások azt mutatják, hogy fogyasztása a migrénes fejfájásban szenvedők legalább 22%-át negatívan érinti.
A csokoládé koffeint és béta-feniletilamint is tartalmaz, ami szintén a fejfájás okozója lehet bizonyos betegeknél.
5. Nátrium-glutamát tartalmú ételek
A nátrium-glutamát (más néven MSG, mononátrium-glutamát vagy E621) a glutaminsav nátriummal alkotott sója, ami szervezetünkben természetes módon is jelen van.
Az MSG sok élelmiszerben megtalálható, mint adalékanyag. Fogyasztása viszonylag kockázatmentes, azonban egyes kutatások a migrénes fejfájás kiváltásával hozzák kapcsolatba.
Ezen felül más tartósítószerek is hasonló hatásúak lehetnek.
6. Pácolt húsok
A húskészítmények - a sonka, virsli vagy szalámi – mind tartalmaznak nitrátos tartósítószereket, amik a termék színének és ízének megőrzését biztosítják. Ezek az ételek nitrogén-oxidokat juttathatnak a vérbe, amelyek az agy érhálózatának ereit tágítják, és ily módon a fejfájás kialakulásában szerepet játszhatnak.
7. Érlelt sajtok
Az érlelt sajtok egy tiramin nevű anyagot tartalmaznak. Ez az érlelés folyamata alatt, a fehérjék lebomlásával egyidejűleg keletkezik. Minél tovább érlelt egy sajt, annál nagyobb a tiramin koncentrációja.
Ez az anyag szintén felelős a migrén beindításáért.
Nagy mennyiségben tartalmaz tiramint például a feta-, kék-, és parmezánsajt.
8. Savanyúságok
Ahogy az érlelt sajt, úgy a savanyított vagy erjesztett ételek szintén nagy mennyiségű tiramint tartalmaznak. Ilyen például az savanyúuborka, -káposzta vagy a -paprika.
9. Hideg ételek
A hideg vagy fagyos élelmiszerek és italok (mint például a jégkrém vagy jégkása) erős, szúró fájdalmat válthatnak ki.
A migrén kialakulására a legnagyobb esély akkor van, ha túl gyorsan, felhevült testtel fogyasztunk hideg ételeket.
10. Sós ételek
A tartósítószerekben gazdag, sós ételek gyakori kiváltói a migrénes rohamoknak. Valamint a nagy mennyiségű konyhasó fogyasztása a vérnyomás megemelkedésével járhat, fejfást vagy migrént okozva.
Ezek az ételek azonban legtöbbször nem önmagukban, hanem más tényezőkkel kombinálva hatnak csak negatívan. Ez a kombináció – mint általában minden kiváltó ok – egyénenként változhat, ami megnehezíti a kutatást.
Mindazonáltal fontos leszögezni, a cél nem az említett élelmiszerek teljes bojkottja. Az egészség és jó közérzet kulcsa a kiegyensúlyozott táplálkozás és a változatosság.