A multivitaminok és az ásványi anyagokat tartalmazó multimineral készítmények a világon leggyakrabban szedett ételkiegészítők, amik az elmúlt évtizedekben kiemelkedő népszerűségre tettek szert.
Az emberek többsége úgy véli, a multivitaminok javítják az egészséget, kompenzálnak a kiegyensúlyozatlan táplálkozás okozta tápanyag kimaradásért és még a krónikus betegségek kockázatát is csökkenteni tudják.
Ebben a cikkben körüljárjuk a témát, fényt derítve a tudomány által alátámasztott igazságra.
Mit tartalmaznak a multivitaminok?
Az egészséges működéshez szervezetünknek tizenhárom vitaminra és körülbelül 15 ásványi anyagra van szüksége.
Ezek nagy része elengedhetetlen az enzimek és hormonok előállításához, az immunitáshoz illetve a szervek és az idegek működéshez. Emellett szükségesek a reprodukcióhoz, a növekedéshez és más testi folyamatok szabályozásához.
A multivitaminokban számos vitamin és ásványi anyag található meg eltérő összetételben és mennyiségben. Ezeken kívül tartalmazhatnak más összetevőket is, mint például gyógynövényeket, aminosavakat és zsírsavakat.
Mivel az étrend-kiegészítők nem esnek át olyan szigorú ellenőrzésen, mint a vényköteles gyógyszerek, előfordulhat, hogy a megadottól eltér bizonyos alkotók mennyisége bennük.
Valamint tartalmazhatnak olyan összetevőket, melyek kölcsönhatásba léphetnek egyes gyógyszerekkel is, ezért tanácsos a háziorvos véleményét kikérni, mielőtt egy új fajta vitamint kezdenénk el szedni.
Multivitaminok és szívbetegségek
A szív- és érrendszeri betegségek a halál leggyakoribb okai.
Míg sokan úgy vélik, hogy multivitaminok szedésével megelőzhetik a szívbetegségeket, a kutatások ezt nem tudják teljes bizonyossággal alátámasztani.
Egyes vizsgálatok azt mutatják, hogy a vitaminok rendszeres fogyasztása csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, míg mások nem találtak kapcsolatot a kettő között.
Multivitaminok és rákos megbetegedések
A rákos megbetegedések és multivitaminok kapcsolata szintén vitatott.
Vannak olyan vizsgálatok, melyek semmilyen befolyásoló hatásról nem tanúskodnak, mások azonban csökkentett kockázatot mutatnak a rák kialakulására multivitaminok szedése esetén.
Milyen más előnyei vannak a rendszeres vitamin fogyasztásnak?
Az étrend kiegészítők különböző hatásai megannyi kísérletben elemzésre kerültek. Legyen szó akár az agyműködésekről vagy a szem egészségről.
Agyműködés
Több különböző társadalmon végzett kutatások eredményei szerint a multivitaminok segítik az idősebbek memóriáját ak megőrzését.
A multivitaminok ezen kívül a hangulatunkra is hatással lehetnek.
A vizsgálatok azt mutatják hogy vitaminok rendszeres szedésével nem csak a tápanyag hiány okozta rossz kedélyállapot kerülhető el, hanem ezen kívül csökkenthetők a szorongás és depresszió által előidézett tünetek is.
A szem egészsége
Az időskorral járó sárgafolt degeneráció a vakság egyik leggyakoribb oka szerte a világon.
Egy felmérés azt mutatta, hogy antioxidáns vitaminok és ásványi anyagok segíthetik e folyamat lelassulását és akár meg is akadályozhatják.
Ezek kívül vannak arra utaló bizonyítékok, hogy egy másik gyakori szembetegségnek, a szürkehályognak a kialakulási esélyét is csökkentik.
A multivitaminok károsak is lehetnek
A dózis egy megfontolandó tényező, amikor étrend-kiegészítőkről beszélünk, ugyanis a szükségesnél nagyobb mennyiség akár nemkívánatos hatásokkal is járhat szervezetünkre nézve.
A megfelelő dózis függhet a vitamin oldhatoságától, amit az alábbi két csoportra oszthatunk:
- Vízben oldódó vitaminok. A testünk a felesleges vitaminokat a vizeleten keresztül kiüríti a szervezetünkből.
- Zsírban oldódó vitaminok. Mivel a testünk ezektől nehezebben szabadul meg, a bekerülő felesleg felhalmozódhat a májban.
Várandósság alatt különös figyelmet kell fordítani az A-vitamin bevitelre, hiszen a túlzott mértékű fogyasztás kapcsolatban áll a veleszületett fogyatékossággal.
A dohányosok számára kerülendők a béta-karotint és A-vitamint nagy dózisban tartalmazó multivitaminok, hiszen ezek növelhetik a tüdőrák kockázatát.
Bizonyos ásványi anyagok (például vas) nagymértékű fogyasztása gyomorproblémákhoz, székrekedéshez, hányáshoz és ájuláshoz vezethetnek.
Emellett a vas a test cink felvevő képességét is mérsékli.
A férfiaknak különösen figyelniük kell a bevitt vas mennyiségre, mivel szervezetük több vasat raktároz el, mint ahogy a hemokromatózisban szenvedő betegeké is.
Egyéb kockázatként szóba jöhet a vitaminoknál a hibás előállítási folyamat, ami a szándékosnál nagyobb tápanyagtartalmat eredményezhet.
Szedjünk-e multivitaminokat?
A multivitaminok nem minden esetben szükségesek az egészséges táplálkozáshoz, sőt néhányak számára kifejezetten károsak lehetnek.
Ezt leszögezve, bizonyos csoportok számára kifejezetten javasolt a vitaminok szedése.
Mint például:
- Idősek számára. A B-12-vitamin felszívódása idővel csökkenhet, illetve idősebb korban fontos lehet a D-vitamin és a Kalcium pótlása is.
- Vegetáriánus és vegán étrenddel rendelkezőknek. Mivel a B-12 vitamin főként csak állati eredetű élelmiszerekben található meg, a növényi-alapú diétát követők számára felléphet ezen vitamin hiánya. Valamint emellett szükséges lehet még a vas, kalcium, cink, D-vitamin és omega-3 zsírsavak pótlása.
Ezen kívül olyan egyéneknek ajánlott még a multivitaminok szedése, akik alacsony energiatartalmú étrendet követnek, vagy egyéb okokból kifolyólag nem jutnak elég tápanyaghoz az elfogyasztott ételekből.
Összegzésül
A multivitaminok nem az egészséget garantáló csodaszerek.
A vizsgálatok nem mutatnak egyértelmű bizonyítékot arra, hogy javítják az egészségügyi állapotot. Sőt, bizonyos esetekben akár kárt is okozhatnak.
Ha valamilyen vitaminhiányban szenvedünk, a legjobb csak az adott vitamint pótolni.
A multivitaminok sok más alkotót is tartalmaznak, melyek nagy részére szervezetünknek nincs szüksége.
Ha biztosra szeretnénk menni, érdemes az orvosunkkal is egyeztetni.
Ezen felül ne szedjük vitaminokat a nem megfelelő táplálkozás kompenzálása érdekében. Egészségünk érdekében legtöbbet kiegyensúlyozott étkezéssel, friss és feldolgozatlan ételek fogyasztásával tehetünk.