Mi történne, ha a bélbaktériumaink vennék át az irányítást?
Képzeljük el egy pillanatra, hogy a bélrendszerünk beszélni tudna, és amikor egy bevásárlás alkalmával a sorok között bolyongunk, beleszólna abba, hogy mit választunk ki! Vajon mit venne le a polcról és mit szelektálni ki a bevásárló kocsiból?
Vizsgálatok szerint a bélrendszer egészségének megőrzéséhez egészségesen kell tartanunk a bélbaktériumokat, vagyis a "mikrobiomunkat".
A mikrobiom olyan, mint egy hatalmas állatkert, ahol több ezer különböző típusú organizmusnak kell táplálkoznia. Ez az oka annak, hogy a változatos étrend segíti a bélrendszer egészségét.
Ha nm tolerálja gyomra „normál” mennyiségben a nehezen emészthető élelmiszereket, mint például a rostokat és a gyümölcscukrokat, próbáljon meg kis mennyiségeket olyan ételekkel keverve fogyasztani, amelyek nem terhelik meg beleit, mert ez elviselhetővé teheti az emésztést, és a bélrendszer kiegyensúlyozott marad.
Ha a diéta nem működik, akkor egyszerű teszteket, például hidrogén- és metán alapú légzésvizsgálatot lehet végezni, hogy megtudja, a probléma pontos okát.
Fontos megjegyezni, hogy minden mikrobiom eltérő. Általánosságban azonban a következő élelmiszerekről azt találták, hogy javítják a bélrendszer működését és az általános egészséget.
Mik azok, amiket bélrendszere kiválasztana?
Magas rosttartalmú élelmiszerek
A rostban gazdag élelmiszerek, beleértve a teljes kiőrlésű gabonákat, a gyökérzöldségeket és a hüvelyeseket, mind bélbarátak. A rost egyike azoknak a tápanyagoknak, amelyekből gyakran nem fogyasztunk eleget, de szinte elengedhetetlen emésztőrendszerünk egészsége szempontjából.
Segít megőrizni a rendszerességet, felfújja a székletünket, és probiotikumként is működik (ami azt jelenti, hogy táplálékforrást biztosít a jó baktériumok számára).
Egy egereken végzett kutatás még azt is megállapította, hogy a rostfogyasztás hiánya a bélbaktériumok megemésztéséhez vezethet a gyomor nyálkahártyájának védőrétegében, ami gyulladást és fertőzést idézhet elő.
Élelmiszerek, amelyek természetesen tartalmaznak élő baktériumokat
Az élőflórás joghurtokat, fermentált ételeket és egyes sajtokat „élő” élelmiszereknek vagy probiotikumoknak is nevezhetjük. Ez azt jelenti, hogy ezek az élelmiszerek olyan baktériumokat tartalmaznak, amelyek elfogyasztásukkor megtelepednek a bélben, és hozzáadódnak a már jelen lévő jó baktériumokhoz.
És minél több jó baktérium képes leküzdeni a rossz baktériumokat, annál jobb!
Különféle színű és típusú ételek
Számos tanulmány kimutatta, hogy a különféle fajtájú és színű élelmiszerekből álló étrend fontos a baktériumok sokfélesége szempontjából, és javítja az immunitást, illetve az általános egészséget.
Próbáljon tehát megbizonyosodni arról, hogy bevásárlókocsija minden élelmiszercsoportot (fehérjéket, szénhidrátokat, jó zsírokat) és a lehető legtöbb színváltozatot tartalmazza.
Mik azok, amiket a bélrendszerünk kiszelektálna?
Magas zsírtartalmú ételek
A telített zsírokban gazdag étrend hozzájárul a mikrobiom változásaihoz, ami növelheti az elhízás és krónikus betegségek, például a 2-es típusú cukorbetegség, illetve a rák kialakulásának kockázatát.
Kerülje a zsíros húsokat és a vajtartalmú termékeket, például péksüteményeket, kekszeket, süteményeket és desszerteket (pl. fagylalt).
Magas cukortartalmú ételek
Vizsgálatok kimutatták, hogy a finomítottcukor bevitele jelentős hatással van bélrendszerünk egészségére és általános működésére.
Kerülje a következőket: cukros italok, édességek, csokoládé, előre elkészített szószok.
Feldolgozott és finomított élelmiszerek
Ezek az élelmiszerek nemcsak nagy mennyiségű zsírt és cukrot tartalmaznak, hanem gyakran emulgeálószereket is.
Felmérések szerint ezek az emulgeálószerek negatív hatással lehetnek bélbaktériumaink egészségére, ami gyulladást okozhat a szervezetben, és ez növelheti a cukorbetegség, illetve a szívbetegségek kockázatát.
Kerülje a következőket: pizza, készételek, feldolgozott húsok és péksütemények.
Mi a helyzet a probiotikumokkal?
Manapság rengeteg különböző probiotikum található a polcokon, amelyek mindennapi szedésre utasítanak minket annak érdekében, hogy növeljük a bélbaktériumaink számát, és ezáltal az javítsuk egészségünket.
De valóban szükségesek a probiotikumok?
A jelenlegi álláspont szerint nem, amíg megfelelő diétát követünk. Kevés bizonyíték támasztja alá, hogy a probiotikumok napi szedése jelentős hatással van egy egészségesen táplálkozó emberre. Ráadásul a minimális változások is csak addig figyelhetők meg, amíg fogyasszuk ezeket az étrendkiegészítőket.
Az viszont javasolt, hogy a felírt antibiotikumok szedése közben használjunk probiotikumokat. Ennek az az oka, hogy az antibiotikumok elpusztíthatják a jó és a rossz baktériumokat egyaránt, így a gyógyszeres kezelés végére lecsökken a baktériumdiverzitás.
Minimalizálják a bélfertőzések, például a Clostridium difficile kialakulásának kockázatát, és segíthetnek az utazók hasmenése elleni védekezésben is.
Ezenkívül gyakran előnyösek olyan emberek számára, akik gyakori egészségügyi problémákkal küzdenek, például irritábilis bél szindrómában.
Még több ok arra, hogy bélrendszerére hallgasson:
Egyre több bizonyíték kerül napvilágra, amelyek azt mutatják, hogy a bélrendszerünk nemcsak a hasi érzékelést, hanem az agyunk működését, az immunrendszerünk fertőzések elleni küzdelmét is befolyásolja.
Illetve arra is kihatással van, hogy milyen valószínűséggel alakulnak ki olyan betegségek, mint a rák, a szív- és érrendszeri betegségek, illetve cukorbetegség.
A közelmúltban végzett kutatások még azt is megállapították, hogy a bélrendszer egészségének ápolásával bizonyos esetekben a depresszió is kezelhető. Ennek az az oka, hogy amikor a bél tele van jó baktériumokkal, képes szerotonint termelni, amely boldoggá tesz minket.
Tehát mindannyiunknak egy kicsit jobban kellene hallgatnunk zsigereink javaslataira, amikor legközelebb betérünk egy szupermarketbe.