Mi az a fogászati ciszta?

Főoldal > A fogászati ciszta

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

A fogászati ciszta


1970/01/01
Puskás Rékka

Ciszták a szervezet szinte minden pontján kialakulhatnak. Ha ez az állcsontnál következik be, akkor állcsonti cisztáról beszélünk, amit fogászati cisztának is neveznek. De pontosan mik is azok a ciszták, mitől alakulnak ki és mit lehet velük kezdeni? Ezekre mind választ kapsz a cikkben!

Mit kell tudni a fogászati cisztákról?

A fogászati ciszta

 

Cisztának nevezik azt a szervezetben kialakult, kötőszövetes tokkal körülvett zsákot, mely legtöbbször folyadékkal, ritkábban gázzal van tele. A ciszták némiképp hasonlóak a daganatokhoz, vannak jóindulatú és rosszindulatú ciszták. A jóindulatú ciszták esetében sokszor nincs is szükség beavatkozásra, magától felszívódnak. A rosszindulatú cisztákat azonban minél hamarabb el kell távolítani a szervezetből. A ciszta belsejében lévő, gyakran gennyes folyadékot a ciszta falát alkotó sejtek termelik, emiatt pedig nem képes kiürülni, csak növekszik. A fogászati ciszták között megkülönböztetünk odontogén és nem odontogén eredetűt. Az odontogén ciszta a fogszövetben, míg a nem odontogén ciszta a környező szövetekben alakul ki.



 

A fogászati ciszta tünetei

 

A fogászati ciszta, különösképpen, ha jóindulatú cisztáról van szó, kezdetben nem nagyon okoz tüneteket. Akkor lehet elkezdeni érezni, amikor már erőteljesebb feszít, mivel a benne lévő anyagok csak termelődnek, de nem ürülnek. Elhelyezkedésétől függően okozhat fogfájást, fülfájást, fejfást is, valamint egy idő után ki is lehet tapintani a duzzanatot.

 

A fogászati ciszta okozója

 

Számos dolog vezethet az állcsonti ciszták kialakulásához, például egy gyulladt foggyökér, vagy ha megsérült íny és emiatt új bacilusok kerültek a szervezetbe. Ha baktérium is kerül a cisztába, beindul a gennyképződés.

 

A fogászati ciszta kezelése

 

Egyes ciszták esetében a semmittevés a legjobb stratégia, mivel idővel maguktól is felszívódnak és nem hagynak hátra semmit. Azonban akadnak olyan ciszták is, melyeknél már szükséges a szájsebészeti beavatkozás, mely során eltávolítják a cisztát, és ha szükséges, a csont egy részét is, hogy ne tudjon kiújulni.

 

Vannak azonban helyzetek, amikor a műtét sajnos nem opció. Ilyenkor meg szokták nyitni a cisztát, kitisztítják, majd egy apró eszköz segítségével addig nyitva is tartják, ameddig újraképződik a csontszövet.

 

Meg lehet-e előzni a fogászati ciszták kialakulását?

 

Az az igazság, hogy a fogászati cisztákat nem igazán lehet megelőzni, ezért inkább arra kell figyelni, hogy már az első gyanús jelek észlelésekor minél hamarabb elmenni egy szakemberhez – a PureDental fogászati klinika Budapest szívében például nagyszerű döntés.




Betegség tünetek Egészségmegőrzés Egészségügyi tippek, tanácsok Fogorvos, fogászat



Legfrissebb cikkek


5+1 dolog, amit nem tudtál eddig a fogimplantátumról
A fogimplantátumok az orvosi technológia egyik legnagyszerűbb áldása azok számára, akik elveszítették fogukat. A modern fogászati implantátumok képesek helyreállítani a fogak funkcionalitását és esztétikáját, lehetővé téve a páciensek számára, hogy újra magabiztosan mosolyoghassanak. Azonban még azok számára is, akik tisztában vannak ezzel a kezelési lehetőséggel, számos érdekesség és kevésbé ismert tény húzódik meg a felszín alatt. Íme 5+1 dolog, amit lehet, hogy még nem tudtál a fogimplantátumokról.
4 stratégia orvosok számára az online jelenlét megkezdéséhez
Sok orvos csodálkozik azon, hogy miért olyan kulcsfontosságú a digitális marketing a munkájukban. Ha hatékony digitális marketingstratégiát használsz egészségügyi vállalkozásod számára, a leendő betegek könnyeben megtalálnak és nagyobb eséllyel választják a te rendelődet a környékeden működő versenytársakkal szemben, Minden új beteg, aki hozzád jelentkezik be, növeli nyereségedet és praxisod sikerét.
6 tipp az egészséges fogak és íny érdekében
A száj egészségének védelmének legjobb módja a helyes szokások rutinná alakítása, például a napi kétszeri fogmosás és hathavonta a fogorvos felkeresése.  A legegészségesebb mosolyú betegek azok, akik megértik a megelőző fogászat értékét. Soha nem késő elkezdeni kézbe venni szájüregi egészséget, ezért ajánljuk 5 legjobb tippünket az egészséges fogak és íny megőrzéséhez.
Az egészséged nem várhat!

Az egészség mindennél többet ér! Szakmai cikkekkel, hírekkel és újdonságokkal segítünk hosszú időn át megőrizni, vagy végre újra visszaszerezni kicsattanó egészségedet! 

Egészségmegőrzés, diagnosztika, megoldások

Különféle tüneteket tapasztalsz, és szeretnéd tudni, hogy pontosan mire utalnak? Szeretnél több energiát belefektetni egészséged megőrzésébe? Úgy érzed, itt az idő, hogy változtass, és az egészséges életmód útjára lépj? Szeretnéd megfelelően kezelni a betegséged? A legjobb helyen jársz, cikkeinkkel éppen ezekben segítünk!

Fogyás, diéta, életmódváltás, egy új élet

Tudj meg minden az egészséged megőrzéséről, maradj fitt és energikus! Cikkeink között ehhez mindent megtalálsz! Légy naprakész, ismerkedj meg a legújabb trendekkel, a különböző diétákkal, ismerj meg színes, izgalmas, egészséges recepteket!

Ha orvos kell...

Legyen szó allergiáról, fájdalomról, stresszről vagy valamilyen betegségról, weboldalunkon bővebben tájékozódhatsz, hogy segítsünk megőrizni egészségedet napról-napra! Weboldalunkat azért hoztuk létre, hogy a lehető leggyorsabb és legjobb megoldást kínáljuk számodra! Egészség kalauz, hogy ha orvos kell….

Kitekintő

Gyermekeknek, felnőtteknek és időseknek is segítünk! Izgalmas szakmai cikkeink és gyakorlati tanácsaink között biztosan megtalálod a kérdésedre a választ, a problémádra a megoldást. Ne hagyd elveszni az egészséged!