Mi az a fogkorona?
A fognak azt a részét, amely látszik a szánkban, koronának nevezik. Ebből könnyen ki lehet találni, hogy a fogászati korona, vagy fogkorona nem más, mint ennek a résznek a pótlására irányuló eljárás. A hiányos, esetleg hiányos fog nem csak esztétikailag lehet zavaró, hanem a feladatát sem tudja betölteni, így komoly mértékben ontja az életminőséget.
Alapvetően háromféle fogkoronát különböztetünk meg, anyaguk szerint. Az első a fémkerámia korona, a második a cirkónium korona, mely egy fémmentes fogpótlás, és a harmadik pedig a préskerámia korona. Mindhárom típus magas minőségű anyagokból készül, bár a pácienseknek alapvetően inkább a cirkónium és a présmentes változatot szokták ajánlani, mivel ezek semmilyen esetben nem tudnak allergiás reakciót kiváltani, ráadásul észrevehetetlenek, mivel a színük megegyezik a fogak színével.
Mely esetekben ideális választás a fogkorona?
A fogkorona több esetben is ideális választás lehet. Ha csak részlegesen hiányzik egy fog, de építeni nem igazán lehet, akkor például tökéletes megoldás a fogászati korona, letört fogak esetében gyakran ezt a megoldást választják, mert sokkal stabilabb, mintha ragasztanának, vagy építenének. Ha hiányzik egy fog, akkor is alkalmas pótlási mód lehet a korona, de ebben az esetben feltétel, hogy a szomszédos fogak egészségesek legyenek, hiszen ezek fogják tartani a korona hidat, ami a hiány fölött húzódik.
A korona felhelyezése
A fogkorona felhelyezése általában kétalkalmas művelet, melyet természetesen korábban konzultáció előz meg. Első alkalommal lenyomatot vesznek a fogsorról, majd azt a fogat, melyre a korona kerül, lecsiszolják, és erről is készül egy lenyomat. Ezután a páciensek kapnak egy ideiglenes koronát, amíg elkészül a végleges a levett minták alapján. Általában egy hét, amíg ez megtörténik. Ha elkészültek a végleges koronák, akkor a doktor leveszi az ideiglenest, majd cementtel a helyére ragasztja a véglegest. Ezt követően a fog nem csak kinézetre, de funkcionálisan is épp olyan lesz, mint egy igazi, ha nem erősebb.