Miért ilyen macerás a nyolcadik fog?
A bölcsességfog eltávolítás hátterében alapvetően evolúciós okok állnak. Ugyanis míg az emberek sokkal több nyers dolgot fogyasztottak, kezdetlegesebb életkörülmények között, addig szükség volt a nyolcadik fogra is, hogy a falatot alaposan meg tudjuk rágni. Azonban a civilizáció, a társadalom fejlődésével néhány „tartozékunk” feleslegessé vált – ilyen a bölcsességfog is. A koponya ugyanis elég sokat nőtt az utóbbi néhány évtízezredben, ezzel párhuzamosan viszont az állkapocscsont meg összébb ment. Ennek az a következménye, hogy a legtöbb ember szájában egyszerűen nincs helye a 4×8 fognak.
Miért kell eltávolítani a bölcsességfogat?
Mivel nincs igazán számára hely, ha kibújik a bölcsességfog, majdnem biztos, hogy rossz szögben, rossz irányba indul el, és a többi fogat összébb nyomja, akár el is töri. Ráadásul a leghátsó szekciót tisztítani is sokkal nehezebb, így remek táptalajként szolgál például a fogszuvasodásnak. Nem csak esztétikai kérdés, hogy összébb csúszik a többi fog, bár nyilván a kerítésfogazat is sokakat zavar. De a hátsó fog nyomja a többi gyökerét, ami komoly fájdalommal is jár.
Rosszabb a híre, mint amilyen valójában
A foghúzásnak úgy általában is elég rossz híre van a közvéleményben, az emberek zöme igyekszik elkerülni az ilyen beavatkozást. A bölcsességfog húzás még rosszabb színben van általában feltüntetve, az urbánus legendáknak köszönhetően a legtöbb ember fejében élénken él a kép, hogy ez egy eszeveszett fájdalommal járó beavatkozás. A valóság azonban az – bár ezt azok tudják igazolni, akik átestek már többféle fogászati beavatkozáson –, hogy a foghúzás messze nem a legfájdalmasabb beavatkozás. Természetesen a húzást követő néhány napban érzékelhető némi fájdalom, de egy afta a szájban sokkal rosszabb. Magából a húzásból pedig a legtöbb ember szinte semmit nem érzékel az érzéstelenítő módszereknek köszönhetően.
Nem szabad halogatni
Amennyiben a fogorvos azt mondja, hogy ki kell ebrudalni azt a hátsó nyolcas fogat, akkor érdemes hallgatni rá, mert így elkerülhető számos olyan későbbi beavatkozás, mely a rosszul kinőtt bölcsességfog következtében válik szükségessé, például a törött hetes fogak helyreállítása, vagy esztétikai beavatkozás az eltolódott többi fog esetében.