Valljuk be, hátunknak van egy alapvető tervezési hibája – nem arra készült, hogy akármilyen igénybevételnek ellenálljon. A csigolyáink olyan módon kell összekapcsolódjanak, hogy az elegendő tartást adjon, miközben bizonyos mértékig a hátunk hajlékonyságát is biztosítsa.
Ez a csigolyáink között lévő porckorongos kapcsolódással valósul meg. Ezen komplikált struktúra sokféle módon sérülhet, degradálódhat.
A túlsúly például nagyobb terhelést jelent a hát szerkezetére, de a rossz testtartás a háti fájdalom leggyakoribb oka, amin a számítógép előtt töltött hosszú órák nem segítenek.
Milyen tünetekre kell különösen odafigyelni?
A hátfájás akkor fordulhat elő, ha mechanikai vagy szerkezeti problémák lépnek fel a gerincben, a porckorongokban, az izmokban, vagy az ínszalagokban.
A felépítéséből kifolyólag a gerincünk nyaki és ágyéki szakasza a legsérülékenyebb.
Háti fájdalmat okozhat még:
- Ficam : a gerincet tartó szalagok sérülése, amely gyakran helytelen csavarásból vagy emelésből ered.
- Spondilolisztézis: a gerinc csigolyáinak szétcsúszása.
- Degeneratív porckorongbetegség: az öregedés hatására a gerinc csigolyái közötti porckorongok leépülnek.
- A gerinc ízületi gyulladásai.
- Porckorongsérv vagy repedés.
- A vese gyulladásos megbetegedése vagy vesekő.
- Endometriózis, azaz a méhszövet felhalmozódása a méhen kívüli helyeken.
- Ritka esetekben a gerincen vagy a hát egyéb területein kialakuló daganatok.
- Terhesség.
A porckorongsérülés okozta fájdalom általában elég erőteljes, különösen akkor, ha nyomást gyakorol a gerincvelőből kilépő idegek egyikére, vagy irritálja azt.
Cauda equina szindróma
A cauda equina szindróma – egy ritka, de nagyon súlyos szövődmény, amelyben a gerincvelő legalsó részének idegei megnyomódnak – azonnal kezelendő egészségügyi probléma.
Tünetei lehetnek:
- A törzs alsó felének zsibbadása
- Hirtelen gyengeség az egyik vagy mindkét lábban.
- Az ürítés feletti kontroll, vagy a húgyhólyag érzésének elvesztése
Ha rákos megbetegedése volt, szteroid tablettákat szedett, csontritkulásban szenved, vagy ha súlyos hátsérülése volt, ne késlekedjen orvoshoz fordulni. És akkor is kérjen segítséget, ha a fájdalom nem enyhül pihenéssel, és folyamatosan súlyosbodik.
Hogyan lehet kezelni a hátfájást?
Amennyiben a vizsgálatok nem mutatnak súlyos vagy krónikus problémát háziorvosa gyógytornászhoz utalhatja be Önt. A fájdalomcsillapítók és az izomlazítók segítségével pedig javítható a közérzet.
A derékfájás kezelésének első lépéseként a testmozgás javasolt – beleértve a jógát, a nyújtást, az aerobikot vagy az erősítő gyakorlatokat.
Ha tünetei nem enyhülnek, vagy mögöttes problémára utalnak, további vizsgálatokra kerülhet sor. Ezek közé tartoznak a CT- vagy MRI-vizsgálatok, amelyekkel megfigyelhetők a porckorongok és az idegek, valamint a gerincoszlop csontjai.
Súlyosabb esetekben műtétre lehet szükség, azonban ezek igen nagy kockázattal járnak, a gerincvelőhöz való közelségük miatt, így csak akkor kerül sor sebészeti beavatkozásra, ha az elkerülhetetlen