A fogak elvándorolnak
Ha már begyógyult a fog elvesztésének a nyoma, a seb, akkor ideje megkezdeni a pótlást. Idővel a lyuk melletti fogak elkezdenek bedőlni, elvándorolni a helyükről. Ugyanígy a szemben lévő fog is kijjebb jön a szemközti állcsontból. Ez a szervezet egy természetes védekezőmechanizmusa a hiány pótlására. Azonban ez csak a felszín, a gyökerek maradnak az eredeti helyükön.
Megváltozik a harapás
Mivel a gyökerek az eredeti pozíciójukban vannak, de a koronák helyet és helyzetet változtattak, megváltozik a harapás. Ennek következtében nem a rágótengely mentén éri terhelés a fogat. Ha ez az állapot nem kerül javításra, akkor bizony fáj is.
Kilazulnak a fogak körül az íny
Miután új szögben fejt ki a rágás erőt az adott fogra, a szokatlan terhelés következtében a fogat körülvevő kötőszövetek, az íny idővel elveszítik a rugalmasságukat, a fogak pedig kilazulnak, már nem állnak stabilan az állcsontban.
Kiesik a fog
Miután megváltozik a rágósík és megmerevszik az íny, a fog pedig kilazult, már csak idő kérdése, hogy mikor esik ki. Egy újabb fog elvesztésekor pedig a szervezet ismét megpróbálja a meglévő fog- és csontanyagból pótolni a hiányt, kialakítva ezzel egy ördögi kört. A fogpótlás elmaradása csontritkuláshoz vezet.
A fogpótlás módjai
Bár régen a fogak elvesztését legfeljebb banditák pótolták drágakövekkel, napjainkra már számos különböző módszerrel lehet élni a hiány megszüntetésének érdekében. Az egyik a korona felrakása, de ez csak akkor működik, ha a fognak csak egy részét kell pótolni, nem az egészet. A foghíd már pótolhat egy vagy több fogat, de ennek a megoldásnak az alapfeltételen, hogy a hiány melletti fogak tökéletes állapotban legyenek. Aztán van a fogimplantátum, mint lehetséges megoldás, mely talán a leghatékonyabb és legtartósabb mind közül. És természetesen a műfogsorról sem szabad elfeledkezni, ha sok fogat szükséges pótolni.