Mi is az a bölcsességfog?
Egy embernek alapesetben 32 db foga van, 4×8-es eloszlásban. Az utolsót, a nyolcadikat hívják bölcsességfognak, mivel sokkal később nő ki, mint a többi maradandó fog, már ha egyáltalán kinő. Amikor még primitív életmódot folytatott az ember, és nyers húst evett, szükség volt a nyolcadik fogra a táplálék alapos megrágásához. Aztán ahogy kialakult a városi civilizáció, az eszköz- és tűzhasználat, elkezdtük megfőzni az ételeinket és evőeszközöket is használni kezdtünk, az állkapocs elkezdett összemenni, mert már nem volt szükség akkor erő kifejtésére. Azonban a kisebb állkapocsban már nehezen fér el az összes fog, akkor is, ha a megfelelő irányba állva nő ki a bölcsesség.
Miért kell eltávolítani a bölcsességfogat?
Egyfelől fontos, hogy a bölcsességfog eltávolítás időben megtörténjen, mert rengeteg fájdalomtól kíméled meg magad. A rossz irányba álló és növő bölcsességfog nem csak komoly fájdalommal jár, de a szomszédos fog gyökerét is nyomja, amitől könnyen megeshet, hogy elhal a fog és ki kell húzni. Ha a nyolcas ki is nő, könnyen megeshet, hogy túl szorosan állnak a fogak, ami a fogszuvasodás melegágya, ráadásul a nyolcast tisztítani is nehéz, teljes alapossággal szinte lehetetlen, ami ugyancsak a szuvasodást segíti elő.
A beavatkozás
Maga a beavatkozás nem különösebben dráma, főleg, ha nem egy gyulladt, fájó, növésben lévő fogról van szó. Az érzéstelenítőnek köszönhetően semmit nem érzel az egészből, az éber altatás során pedig fel sem fogsz semmit.
Gyógyulás
A gyógyulás ideje több dologtól függ. Ha minden problémamentesen ment, akkor a teljes gyógyulás 1-2 hónap. A kritikus az első 3 nap, ekkor nem szabad tejet vagy nyerset fogyasztani, utána már csak az esetlegesen kialakuló afták tudnak fájni.
Esetleges pótlás
Amennyiben nem került sor időben a húzásra, és a bölcsességfog megnyomta a hetes fog gyökerét, amit ennek következtében el kell távolítani, a gyógyulást követően fontos minél gyorsabban pótolni a hiányt!