Szelén előfordulása, forrása
Főként a tengeri állatok húsa, a teljes kiőrlésű gabonafélék, valamint az olyan belsőségek, mint a vese és a máj tartalmazzák a biológiai hasznosulás tekintetében is jelentős mennységben.
Szelénben gazdag táplálékok a hús, a hal, a tej, a tojás, a brokkoli, a vöröshagyma - továbbá a hüvelyesek (pl. brazil dió) - vagyis azon táplálékok, amik magas fehérjetartalmúak. A szelén, valamint az E-vitamin kölcsönösen erősítik egymás jótékony hatását, amíg a szelén hatásait korlátozza a kén, az ezüst, valamint az arzén.
Miért fontos a szelén?
Hozzájárul az egészséges pajzsmirigy működéséhez
A szelén pótlása a pajzsmirigy megfelelő működése érdekében is nagyon fontos. A pajzsmirigyszövet ugyanis több szelént tárol, mint bármely más szervünk.
Ez a jótékony ásványi anyag védi a pajzsmirigyet az oxidatív stressz eredményezte károsodástól, valamint létfontosságú funkciója van a pajzsmirigy hormonok előállításában. Következménye képpen a szervezetünk sokkal kisebb erősfeszítéssel tud pajzsmirigy-hormonokat termelni így pajzsmirigy-alulműködés esetekor is javasolni szokták a pótlását, akár nagyobb dózisban is.
A szelénhiányt a pajzsmirigyet megtámadó Hashimoto-betegséggel is összefüggésbe hozták, pótlásának a betegség megelőzésében, továbbá kezelésében is lényeges funkciója lehet, hiszen csökkenti a szervezetben fellépő gyulladást. Ha továbbra is szeretnénk megbizonyosodni arról, hogy megfelelően működik-e a pajzsmirigyünk, erre óriási segítség, ha pl elmegyünk egy laborvizsgálatra Miskolcon.
Erősíti az immunrendszerünket
Immunrendszerünk legfőbb teendője, hogy megvédje a szervezetünket a rá leselkedő napi szinten előforduló veszélyektől, többek között a vírusoktól és a baktériumoktól. A szelén az immunrendszer egészségének fenntartásában is fontos szerepet játszik, csökkenti a gyulladást, továbbá segíthet az influenza, a tuberkulózis és a Hepatitis C megelőzésében. A szelén nagydózisú pótlása fokozott immunválaszt eredményez, így a szervezetünk könnyebben tud megbirkózni a betegségeket okozó vírusokkal, továbbá baktériumokkal.
Felelős a haj, köröm és bőr szépségéért
A szelén legfontosabb, bőrre gyakorolt hatása, hogy megvédi a sejteket a szabad gyökök eredményezte károsodásoktól, ezzel pedig lassítja az idősödési folyamatokat, példának okáért a ráncosodást. Ezzel együtt a bőr gyulladását és hiperpigmentációját is enyhíti. A megfelelő szelénszint elérésével, fenntartásával nagymértékben csökkenthető mind a pattanások száma, mind pedig a gyulladás mértéke. Ha nem jut elegendő ebből a mikrotápanyagból a hajhagymákhoz, a növekvő hajszál vékony, valamint gyenge lesz. A normálisnál (naponta átlagosan 100 hajszálat veszítünk el) erősebben jelentkezhet a hajhullás is.
Szelénhiány tünetei
Ha szervezetünk nem jut elegendő szelénhez, és ez az állapot állandósul, számos tünet jelentkezhet. Példának okáért egész testre kiterjedő ízületi-, továbbá izomfájdalom, általános gyengeség.
Gyakran előforduló, valamint jellemző szelénhiányra utaló tünet az általános fáradtság, fáradékonyság, álmosság, kimerültség, amelyek mögött sok esetben pajzsmirigy-alulműködés áll.
Ajánlott napi bevitel
Féléves korig az ajánlott napi bevitel nagyjából 10 mikrogramm, 4-6 éves korban 50 mikrogramm, felnőtt nők esetén 60, férfiaknál pedig legfeljebb 75 mikrogramm környékén alakul.