Míg sok tényezőt nem tudunk megváltoztatni, amikor rákról van szó – mint például a géneket, amiket örököltünk- a rákos megbetegedések közel fele megelőzhető. Ez azt jelenti, hogy a fiatalkori döntéseink és életmódunk nagy hatással van a későbbi egészségügyi állapotunkra. A következőkben megtudhatja, mit tegyen, hogy a rák kockázatát minimalizálja.
1) Ne dohányozzon!
Amellett, hogy a dohányzás évről-évre a tüdőrák vezető kiváltó oka, a rák 14 másik típusával is összeköttetésben áll, mint például a szájüregi és torok daganatokkal.
Míg a fiatalokra egyre kevésbé jellemző a dohányzás (részben a nikotint tartalmazó elektromos vape-ek elterjedésének köszönhetően), a kutatások még mindig azt mutatják, hogy tízből kilenc dohányos, 25 éves kora előtt vált függővé.
Bár a vape használata nagy valószínűséggel kevésbé ártalmas, mint a hagyományos cigaretta, a hosszútávú hatásai még nem kerültek kivizsgálásra.
A legjobb, amit tehetünk, hogy mind a kettőt mellőzzük.
2) Egészséges testtömeg fenntartása
A túlsúly 13 különböző ráktípushoz köthető, beleértve a bél-, mell-, méh- és hasnyálmirigyrákot is.
A zsír felesleg felhalmozódása a szervezetben gyulladások kialakulásához vezethet, ami elősegíti a tumoros sejtek növekedését és a rákos sejtek osztódását.
A zsírsejtek ezen kívül ösztrogént is termelnek, ami serkentheti az emlő- és méhdaganatok elburjánzását.
Ebből kifolyólag a nőknél nagyobb esély van a rák kialakulására.
Az elhízással összeköttetésébe hozható rákos megbetegedések egyre sűrűbben fordulnak elő, legfőképp a fiatalok körében.
Ezen kívül az egészségtelen étkezés önmagában is elősegítheti a rák kialakulását. Például a vörös húsok gyakori fogyasztása bélrákot okozhat.
Ellenben a kiegyensúlyozott táplálkozás és a rendszeres testmozgás hozzájárulnak a daganatos megbetegedések kockázatának csökkentéséhez.
3) Kevesebb alkoholfogyasztás
Az alkoholról köztudott, hogy növeli számos rák, köztük a máj-, mell- és nyelőcsőrák kialakulásának kockázatát. Vitathatatlan, hogy minél több alkoholt fogyasztunk, annál nagyobb a kockázat, sőt, még a mértékletes alkoholfogyasztás is 100 000 esettel járul hozzá a rákos megbetegedésekhez évente.
Egy kutatás azt is kimutatta, hogy azok, akik rendszeresen fogyasztanak el egyszerre nagy mennyiségű alkoholt, 50%-kal növelik meg a mellrák kockázatát.
Emellett az ivással egybekötött dohányzás megsokszorozza a cigaretta negatív hatásait.
A javasolt maximum heti 14 egységnyi alkohol, ami kb. 10 kis pohár bort, vagy 3 korsó sört jelent. Illetve érdemes minden héten pár olyan napot tartani, amikor egyáltalán nem fogyasztunk alkoholt.
4) Fényvédő krémek használata
A bőrrák az egyik leggyakrabban diagnosztizált rákbetegség, különösen a 40 év alatti korosztály körében, és az elmúlt évtizedekben csak egyre gyakoribbá vált.
Elsődleges kiváltó oka a napból vagy szoláriumi ágyakból származó ultraviola sugárzás. A rák általában azokon a bőrfelületeken alakul ki, amelyek a legnagyobb sugárzásnak vannak kitéve, mint például az arcbőr.
A káros hatásokat nagy mértékben növeli egy esetleges leégés, főleg fiatalkorban.
A legalább 15 faktoros naptejek és a megfelelő ruházat védelmet nyújthatnak az erős napsugárzás ellen. Azonban fontos észben tartani, hogy a fényvédő krémek hatékonysága nem 100%.os.
A sugárzás elleni védekezés különösen fontos lehet azoknál, akik a bőrrák kialakulására nagyobb hajlammal rendelkeznek (például a világos bőrűeknél, illetve a szeplős embereknél).
A legtöbb ráktípus kockázatának csökkentése az általános egészségügyi állapothoz is kapcsolódik.
Javíthatja általános egészségügyi állapotát, miközben megvédi magát a ráktól, rendszeres fizikai aktivitással és a légszennyezés elkerülésével.